مجله هایکو

سشوار خاص

سشوار خاص یک ابزار صنعتی بسیار پرکاربرد و پرمصرف در صنایع مختلف است. این ابزار برقی در رنگ آمیزی بدنه اتومبیل جهت پاکسازی رنگ قدیمی و موارد دیگر از جمله خم کاری و حالت دهی به لوله های PVC و از بین بردن لایه های قدیمی چسب به کار می رود. این ابزار همچنین در صنعت الکترونیک برای اتصال قطعات یک برد الکترونیکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع و برند

نوع عملکرد مورد انتظار از یک سشوار خاص حرارتی و محل بکارگیری آن، از عوامل مهم و تأثیرگذار در هنگام خرید این دستگاه به شمار می آیند. هرچه این دستگاه حرفه ای تر باشد، معمولاً مقاومت بالاتری نیز در برابر آسیب های محیطی خواهد داشت. با توجه به این راهنمای خرید سشوار خاص چنانچه نیاز به جا به جایی این ابزار دارید، می توانید از مدل های شارژی آن نیز استفاده کنید.

قدرت

توان این ابزار برقی به وسیله برق و انرژی الکتریکی تأمین می شود. در سشوارهای پرقدرت، می توان حرارت را به وسیله یک کلید دیمردار، به صورت پله ای تنظیم کرد.

قدرت موتور سشوارهای بی سیم توسط باتری لیتیومی تأمین می شود. البته که نوع برقی این دستگاه از قدرت بالاتری برخوردار است و برای کارهای سنگین و صنعتی مناسب تر است.

جریان هوا

میزان جریان هوای تولید شده از یک سشوار خاص ، توسط تولیدکنندگان آن و بر حسب فوت مکعب در دقیقه  (CFM)  یا گاهی لیتر در دقیقه مشخص می شود. هرچه این مقادیر بالاتر باشد، ابزار با قدرت و سرعت بیشتری، هوا را منتقل می کند.

المنت

امروزه المنت های سرامیکی و فلزی در این دستگاه قرار می گیرند که هرکدام ویژگی ها و طول عمرهای متفاوتی دارند. در مدل ‌های قدیمی، المنت ‌های معمولی با روکش عایق استفاده می ‌شد که این نوع المنت ‌ها با وجود طول عمر بالا، دمای متعادلی ایجاد نمی‌کردند اما در نسل جدید المنت ‌ها دیگر این مشکل وجود ندارد.

قابلیت تنظیم دما

با این قابلیت، دستگاه میزان گرمای متفاوتی را تولید می کند و در نتیجه گستره فعالیت بزرگ تری ارائه می دهد. هنگام کار با سطوح حساس، می توان سشوار را بر روی درجه های پایین تر تنظیم نمود. برای مواقعی نیز که نیاز به گرمای بیشتر است، دما بر روی درجه های بیشتر تنظیم می شود.

نمایشگر

نمایشگر دستگاه می تواند به صورت ال ای دی (LED) و یا ال سی دی (LCD) باشد. این نمایشگرها می توانند داده های مفیدی همچون اطلاعات دما، سرعت و جریان هوا را به صورت تصویری در اختیار کاربر قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.